התקשרו עכשיו: 052-6469603 פנו אלינו במייל דיסקרטי >>

בדיקת אבהות

נוספים : גניבת זרע

בדיקת אבהות נועדה לגלות האם אדם כלשהו הוא האב של ילד אשר לטענת האם הוא האב. בדרך כלל תביעת אבהות מגיעה במהלך תביעה למזונות כאשר הגבר לא מוכן להכיר בילד. בצו של בית משפט  יחוייב הגבר לעבור בדיקת אבהות . גבר שעובר בדיקת אבהות והתוצאה חיובית ישלם דמי מזונות עבור הילד.  אם גבר מסרב לעבור בדיקת אבהותאזי בהתאם לסעיף 28חב לחוק מידע גנטי רשאי בית המשפט להסיק מסירובו של אדם להיבדק כל מסקנה הנראית לו מוצדקת בנסיבות העניין, לרבות לקבוע כי הגבר הוא האב.

בדיקת אבהות (נקראית גם בדיקת רקמות) משמשת להוכחה או שלילת קשר גנטי בין אדם אחד לאחר. בדיקות אבהות מחויבות בהתאם לחוק על פי צו של בית משפט לענייני משפחה. ללא צו זה אסור לבצע הבדיקה.  לאחר קבלת הצו ניתן לקבוע תור לביצוע הבדיקה. הבדיקה מתבצעת מדם הנלקח מהאם מהילד ומהגבר. ביום לקיחת הדם יש להביא תעודות מזהות ואת הצו מבית המשפט.

ניתן לבצע את הבדיקה אף לפני הלידה – ניתן לבצע בדיקת אבהות  ממי השפיר, גם בדיקה זו מותנית בצו בית המשפט.

בבדיקת אבהות נבדקים סוגי דם, סמנים גנטיים שונים וסיווג רקמות של כל השלושה. על סמך הבדיקות מאשרים או שוללים אם הגבר הוא אכן האב. מחצית מהתכונות הגנטיות מתקבלות מאביו הביולוגי ומחציתן השנייה מאמו הביולוגית. אם קיים סמן גנטי כלשהו אצל הילד אשר אינו קיים אצל האם או הגבר, המשמעות היא כי הגבר אינו אביו של הילד וקיים אב אחר. אם כל הסימנים אשר נבדקו אצל הילד מצויים אצל האישה או הגבר, ניתן כמעט ב100% להסיק כי כי הגבר הוא האב. ישנה  סודיות מוחלטת לגבי תוצאות בדיקות אילו והן נמסרות אך ורק לנבדקים עצמם ולבית המשפט.

כאשר ישנו חשש ממזרות  (ילד שנולד לאישה נשואה מגבר שאינו בעלה) בתי המשפט לא יתנו צו לבדיקת רקמות בדיקת אבהות  מחשש כי הילד ממזר-  דבר אשר פוגע בטובתו.  בית משפט  יכריע רב הפעמים כי הילד הוא של בעלה של האשה והוא זה שיצטרך לגדלו ולטפל בו ואף לשלם עבורו מזונות במקרה גירושים גם אם הוא בטוח כי הוא אינו האב.

בדיקת אבהות בחו"ל – ניתן לבצע בדיקהבחו"ל, אך בדיקה זו הינה רק על מנת להשקיט את המצפון ולוודא שהילד אכן שלך, כיוון שבדיקה זו אינה קבילה בבית המשפט ובית המשפט רשאי שלא לקבלה.