התקשרו עכשיו: 052-6469603 פנו אלינו במייל דיסקרטי >>

הפרת הסדרי ראיה

נוספים : תסקיר פקידת סעד | חטיפת ילדים | תסמונת ניכור הורי | בדיקת מסוגלות הורית | משמורת משותפת | הסדרי ראיה

השאלה באילו כלים משפטיים נעשה כיום שימוש בסיטואציות של הפרת הסדרי ראיה תלויה בעיקר בזהות הצד המפר.

הכלים המשפטיים בהם נעשה כיום שימוש להתמודדות עם סיטואציה בה ההורה המשמורן הוא המפר את הסדרי הראיה, רחבים יותר מהסיטואציה בה ההורה הלא משמורן מפר את הסדרי הראיה.

נשים רבות המשמשות כהורה המשמורן של הקטין נוטות להפר את הסדרי הראיה עם האב בדרכים שונות ובתירוצים שונים.

מלבד הפגיעה בילדים, מדובר בהפרה בוטה של הסדרי ראיה אשר נקבעו בבית המשפט.

במידה והאב חש כי האם מערימה עליו קשיים בלתי סבירים בקיום הסדרי הראיה, עומדים בפניו מגוון כלים והוא רשאי לפנות למספר גורמים לצורך טיפול בעניין זה.

פנייה לפקידת הסעד – האב רשאי בתחילה להגיש פניה בנושא לפקידת הסעד אשר מטפלת במשפחה. קיימים מקרים רבים בהם בית המשפט מעניק לפקידת הסעד סמכויות שונות לסיוע בקיום הסדרי הראיה. האב רשאי לבקש מפקידת הסעד לסייע לו לראות את ילדיו.

פניה למשטרה והגשת תלונה - פניה למשטרה יכולה לעזור לאב לגרום לאם לקיים את הסדרי הראיה. המשטרה יכולה להגיע לבית האם על מנת להורות לה לקיים את החלטות ביהמ"ש בעניין הסדרי הראיה והדבר יכול לגרום לסיטואציות לא נעימות בקרב הסביבה ואף לפגוע בקטינים. כמו כן, הגשת תלונה מצד האב אשר נתמכת בפסק הדין המפרט את הסדרי הראיה (או הסכם גירושין רלבנטי), יכולה להביא לזימונה של האישה לבירור בתחנת המשטרה. במקרים קיצוניים וחריגים, ניתן אף להגיש כנגד אישה כתב אישום פלילי.

פניה לבית המשפט – האב רשאי לפנות לערכאות המשפטיות במסגרת תביעה ביזיון בית המשפט (אי קיום פסק דין או הוראת שופט). בית המשפט רשאי להטיל קנסות כספיים על האם במקרים בהם היא איננה מקיימת את הסדרי הראיה.

במידה והאם חשה כי האב מערים עליה קשיים בלתי סבירים בקיום הסדרי הראיה ואינו מקיים אותם, עומדת בפניה האופציה להגיש בקשה לבית המשפט ובה דרישה לצמצם את הסדרי הראיה על מנת למנוע את האכזבה מהילדים בגין אי הגעת האב לראותם. כמו כן, ניתן להגיש בקשה לצמצום ההסדרים  אשר יסייע לאם לדעת היכן עומדים יחסי הילדים עם האב והיא לא תמצא עצמה מול אי וודאות בימים המדוברים. זאת ועוד, בדומה להפרות הסדרי ראיה של הורה משמורן, גם כאן רשאית האם להגיש כנגד האב תביעה לקנוס את האב בגין ביזוי בית המשפט. ובנוסף עומדת בפניה הדרך להגשת תביעה להגדלת מזונות הקטינים לאור העובדה כי היא נדרשת לשאת בהוצאותיהם ימים נוספים לאור הפרת הסדרי הראיה מצידו של האב.

יודגש כי הסדרי ראיה הינם פריבילגיה אשר ניתנת לאב לאחר גירושין, ובה מוסדר הקשר הרציף שלו עם ילדיו, שאינם גדלים בביתו. מיותר לציין כי האם איננה יכולה להכריח את האב לראות את ילדיו ולקיים את הסדרי הראיה. ומובן כי במקרים אלו הנפגעים העיקריים הם הילדים המצפים למפגש עם אביהם מדי שבוע.