התקשרו עכשיו: 052-6469603 פנו אלינו במייל דיסקרטי >>

תסקיר פקידת סעד

נוספים : חטיפת ילדים | תסמונת ניכור הורי | בדיקת מסוגלות הורית | משמורת משותפת | הפרת הסדרי ראיה | הסדרי ראיה

אחד הכלים המצויים בידיו של בית המשפט או בית הדין כאשר מתקיים סכסוך במשפחה, המגיע לפתחם הוא להזמין תסקיר סעד מאת פקידת סעד, שהינה עו"ס עם התמחות במשפחה.

כלי זה שימושי במיוחד כאשר יש ויכוח בנושא משמורת ילדים, הסדרי ראיית ילדים וכיוצ"ב.

במסגרת תפקידה פקידת הסעד אמורה להיפגש עם הצדדים וילדיהם, לבחון את מקום מגורי הצדדים, לשוחח עם המשפחה המורחבת (אחים, הורים וכו'), לבחון את תפקודו של כל אחד מההורים עם הילדים ואת מסוגלותו ההורית לגדלם, ולבסוף לתת את המלצותיה בענין המשמורת והסדרי הראיה בעיקר (אם כי פקידת הסעד יכולה גם לעסוק בנושאים נוספים הנוגעים לילדים).

יובהר כי המפגש עם פקידת סעד לצורך הכנת תסקיר אינו הליך שיפוטי, הוא אינו מתנהל על פי סדרי דין כלשהם ופקידי הסעד אינם דנים ו/או מכריעים בסכסוך בין הצדדים.

כל שעושות פקידות סעד, הן רק ממליצות, כאשר המלצותיהן נבחנות על ידי השופט שהוא זה שיכריע אם הוא מאמץ את חוות הדעת או דוחה אותה.

תפקיד פקידת הסעד איננו תפקיד של חוקר או שוטר. אין מתפקידה להכריע במחלוקות עובדתיות. זהו תפקידו של בית המשפט.

בהתאם לכך, הכללים החלים ביחס לטריבונלים שיפוטיים וגופים בעלי סמכות שיפוטית אינם חלים בהליך של תסקיר סעד ובכללם גם הזכות לייצוג משפטי.  נוכחותו של עורך דין, כמומחה בתחום המשפט, אינה רלוונטית להליך זה.

יתירה מכך, ישנם הליכים שמעצם טיבם וטבעם אינם מתיישבים עם ייצוגו של אדם על-ידי עורך-דין בהם, שעשוי אף להפריע ולחבל מבלי משים בתהליך.

לצורך הצלחת האבחון ועריכת תסקיר סעד בצורה היעילה ביותר, על פקידת הסעד להיפגש עם כל אחד מן הצדדים ביחידות ולהתרשם ממנו באופן בלתי אמצעי, מבלי התערבות או השפעה של אדם שלישי במהלך המפגש.